Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Hurá na šablony !!!!

V následujících dnech se rozhodně nebudu nudit, protože se blíží čas prázdnin a to je období, kdy mám jako říďa paradoxně nejvíc práce. Možná se to zdá těm, kteří ve škole seděli na druhé straně lavice jako totální nesmysl, ale je to tak.

Za pár dní začíná souboj o “ velké prachy“ z rozvojového programu EU, kdo dřív podá projekt, ten na ně dřív dosáhne. A to já rozhodně udělám. Budu ale muset oželet spoustu volného času. Když ptáčka lapali, hezky mu zpívali - platilo i v tomhle případě. „všechno bude lehké, jenom zaškrtáte pár kolonek ve formuláři a napíšete čestné prohlášení a bude to“ , tak nějak  slibovalo MŠMT, že bude všechno fungovat a realita?

Už se na mě hrnou obraty typu: “ vyplňte, vykažte , plánujte, personálně zabezpečte, zpracujte interní pravidla, archivujte, prokazatelně doložte, schraňujte, evidujte, tak tady to by nešlo, tohle jste špatně pochopil, já vím, že tohle asi nebudete potřebovat, ale udělejte to, odešlete, vypalte………etc,etc. Jenom ta úhledná příručka kolik má krásných stránek?!

V duchu jsem si maloval, jak snadno příjde škola k penězům a začnu řešit její morální zastaralost a ono bude všechno tak trochu jinak.  Budeme tvořit  stovky DUMů, budeme dělit jazykovou výuku, pojedem se Student agency na 14 dní na Maltu, nakoupíme předražený výukový software a pak k němu napíšeme metodický list, nebo s kolegy germanisty obrazíme vinné sklípky ve Weinviertelu, něco šoupnem účetní, když má takovou sumu průhledně zaúčtovat. Penízky utratíme (prožereme)  a dětem pořád poteče na hlavu děravou střechou, na záchodech budeme splachovat taháním za šňůru, ve třídách budem sedět v lavicích, ve kterých naši otcové zvali svými dřevoryty spolužačky na rande nebo posílali někam soušku učitelku a v šatně příjdeme skoro o oko, když si nevšimneme drátu vyčnívajícího z nevzhledné klece.

Vím, že najdu způsob, jak školu posunout zase o krok dál, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, ale bude mě to stát prázdniny a spousta mých tmavých vlasů změní barvu na bílo.

Taky se těšíte ????


    nikdo zatím nehodnotil

6 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Dobrý den,

  chápu Váš příspěvek jako povzdechnutí nad tím, že Vám do školy nespadnou peníze do klína, ale jsou účelově vázány a vyžadují práci nad rámec současných povinností. Jistě nemalou, to souhlasím. Nerozumím ale například větě "...nakoupíme předražený výukový software a pak k němu napíšeme metodický list". Je to přece Vaše rozhodnutí, jaké programy z projektu pro splnění výstupů pro školu nakoupíte.

  Pěkný den
  ON

 2. avatar

  Víte, já jsem alergický na plýtvání penězi a na jednorázové kampaně, které v konečném důsledku vedou ke krátkodobému a efektnímu vylepšení nějakého stavu, ale dlouhodobě nic zásadního nezmění. Nechápu, proč mám dělit hodiny cizích jazyků jen po dobu 30 měsíců a pak zase nic, nebo proč mám dostat peníze na rodilého mluvčího jen na omezenou dobu, proč mám mít asistenta pro inkluzi dítěte do hlavního vzdělávacího proudu jen na omezenou dobu, když ho potřebuji po dobu celé školní docházky, proč se mám tvářit, že jsem nepořídil investici, když podle všech pravidel o investici půjde. Jde mi o princip. Tou větou, kterou jste vytrhl z kontextu, říkám hlavně to, že pokud chci dosáhnout nějakého požadovaného efektu, musím udělat i věci, které nepovažuji za rozumné ani účelné.

 3. avatar

  Problém je tedy v tom, že rozpočet školství není takový, aby umožňoval takovéto aktivity realizovat bez dodatečného financování z ESF, které s sebou nese mnohá zmíněná omezení. Jediné, co k tomu mohu poznamenat je to, že koncem tohoto týdne nás čekají dva dny, které nám umožní stávající situaci ovlivnit.
  Nechtěl jsem vytrhávat z kontextu Vaše slova, ale ostatní spojení mi přišla oproti těm předraženým SW v kontrastu, resp. zcela reálná. Teď tedy chápu, že jste je myslel ironicky.

 4. avatar

  Tak jsme asi našli společnou řeč :-). Ten předražený SW - byla spíš než ironie nadsázka, protože se s podobnou, i když do odllišných reálií zasazenou, situací setkávám celkem často. Aby se utratilo, tak se něco koupí. Vypadá to efektně, efektivitu to však nikomu nepřinese.
  Situaci půjdu ovlivnit rozhodně už v pátek s celou svou čtyřčlennou rodinou, ale jsem spíš pesimista...

 5. avatar

  Vy a pesimista?? Nevěřím, mám Vás za houževnatého optimistu! V našem kraji jeden z nejvíce aktivních ředitelů nemůže být pesimista. (Taky jdu dnes a jsem opravdu napnutá a věřím, že se stěhovat nebudeme muset :))

 6. avatar

  Plně s kolegou Harzerem souhlasím. Dobře, že dostaneme do škol jaksi peníze navíc, ale všechno to kolem toho....Chápu, že jinak to nejde, ale chudák já ředitelka. Představu o svém létě mám úplně jasnou - když zvážím, že mne čeká ještě jiný grant, letní ,malování a kompletní výměna nábytku...A to jsem na málotřídce zároveń učitelka prvňáků a ti chtějí svou paní učitelku na 100% a já chci, aby si všechny děti kopnec roku pěkně prožily a nelze se zavřít do ředitelny...A o delegování nechci nic slyšet - málotřídka - málo dětí, ale také málo učitelů a žádná administrativní síla k ruce. Ale "papíry" stejné. Toť jen povzdech, jinak dobře, že šablony jsou. Alespoň něco.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.